Pełna księgowość
Specjalizujemy się w tzw. pełnej księgowości, czyli prowadzeniu ksiąg rachunkowych i sporządzaniu bilansu1. Prowadzimy księgi rachunkowe również w wydaniu międzynarodowym dla oddziałów spółek lub spółek z udziałem zagranicznym. Obsługujemy także Klientów, których sprawozdania finansowe podlegają obowiązkowym audytom biegłych rewidentów.
Unikamy schematów, które ograniczają rozwój. Istnieje wiele metod prezentacji danych w sprawozdaniach finansowych – my potrafimy wybrać optymalne. Zarządy i właściciele przedsiębiorstw oczekują rzetelnej wiedzy dotyczących kosztów i wyników firmy. Naszą mocną stroną jest zapewnienie bieżących raportów i zestawień.
Dobór właściwych metod prezentacji ma znaczenie nie tylko dla celów zarządzania, ale także przy ocenie przedsiębiorstwa w banku, przez ubezpieczycieli lub podmioty organizujące publiczne przetargi, w raportach wywiadowni gospodarczych i wielu innych sytuacjach.Tak prowadzona księgowość ma realny wpływ na podatki i ogólną sytuację przedsiębiorstwa.
1 – zob.m.in. Ustawa z dn. 29-09-1994r. o rachunkowości
Podatkowa książka przychodów i rozchodów
Uproszczona ewidencja księgowa prowadzona tylko w oparciu o przepisy podatkowe.2 Forma księgowości dopuszczalna po pewnymi warunkami dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, spółek cywilnych i spółek jawnych.
PKPiR nie jest najlepszą formą prowadzenia dokumentacji dla przedsiębiorcy, ale w połączeniu z doradztwem podatkowym ma pewne zalety. Zwłaszcza w mniejszych firmach, w których stawia się na swobodny przepływ środków pieniężnych między biznesem i prywatnym majątkiem właściciela.
Podatkową książkę przychodów i rozchodów uzupełniamy dodatkowymi usługami, w zależności od potrzeb Klientów. Nawet w tej stosunkowo prostej dokumentacji potrafimy wprowadzać liczne usprawnienia, dzięki informatyce i komputerom.
Ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa
Do niedawna były to dwie, stosunkowo najprostsze formy rozliczeń podatkowych. W ryczałcie ewidencjonowanym i karcie podatkowej3 podstawowym zadaniem księgowego lub doradcy podatkowego, przed nowelizacjami przepisów w latach 2020 i 2021, było wskazanie sytuacji, w której właśnie taką formę opodatkowania i prowadzenia ewidencji należało Klientowi doradzić.
Od 2022 r. po wejściu w życie nowych przepisów nie ma już jednak możliwości wyboru opodatkowania kartą podatkową (z okresem przejściowym na kontynuację dla osób, które rozliczały się z karty podatkowej w roku 2021).
Natomiast dla przedsiębiorców na tzw. ryczałcie (RPE), zmiany w ramach tzw. „Polskiego Ładu”, sprawiły, że stał się on możliwy do zastosowania dla wielu rodzajów przychodów wcześniej nim w ogóle nieobjętych. Dodano też wiele nowych stawek tego podatku. Stał się przez to atrakcyjniejszy, ale w efekcie tych zmian jednocześnie bardzo skomplikowany. Od teraz przedsiębiorcy powinni więc raczej korzystać z pomocy specjalistów przy rozliczaniu się ryczałtem. Mogą więc liczyć na naszą pomoc w biurze rachunkowym.
Działalność wykonywana osobiście
Wolne zawody oraz niektóre przychody m.in. z uprawiania sportu, przychody artystów, twórców, nauczycieli prowadzących szkoły, naukowców, działaczy społecznych i politycznych, menadżerów, ale także wielu innych osób wykonujących po prostu osobiście pewne świadczenia dla kogoś w zamian za wynagrodzenie przypominają prowadzenie „jednoosobowej firmy”. Niemniej jednak to coś zupełnie innego4.
Działalność wykonywana osobiście nie zawsze wymaga rejestracji działalności gospodarczej – co ma wpływ na wysokość składek ZUS. Niemniej prawidłowe rozliczenie przychodów z tego źródła wymaga prowadzenia dla takich Klientów profesjonalnej księgowości popartej doradztwem podatkowym.
4 zob.m.in. art. 13 Ustawy z dn. 26-07-1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. 2012r., poz. 361 – z p.zm.)